пятница, 31 октября 2014 г.

Що впливає на якість матеріалу та кінцевий результат виробу?

На якість матеріалу та кінцевий результат виробу впливають вади Вадами деревини називають відхилення від ЇЇ нормальної будови, пошкодження та захворювання. їх поділяють на такі групи: тріщини, сучки, пошкодження комахами, грибами, трухлявини, дефекти форми стовбура, вади будови деревини, рани, ненормальні відклади всередині деревини, хімічні забарвлення. Вплив вад на придатність деревини залежить від їхнього місцезнаходження, виду, розмірів ураження, а також від призначення деревини. Вади, як пра­вило, знижують механічні властивості деревини, а тому її сортність установлюють з урахуванням наявних вад.
Походження вад деревини різне. Одні з них утворюються в період росту дерева, інші — у період зберігання та експлуатації.
Тріщини — це розриви деревини вздовж волокон. Залежно від часу появи та характеру пошкодження розрізняють такі тріщини: мітик, відлупина, морозні та всихання (рис. 1).
Мітик — це внутрішні поздовжні тріщини, які проходять через стрижень стовбура, але не доходять до його периферії. Вони виникають у дереві, що росте, і збільшуються в зрубаному дереві при його виси­ханні. Мітик порушує цілісність деревини й знижує її сортність.
Відлупина — це внутрішня тріщина, що йде по річному шару і збільшується в зрубаному дереві при його висиханні. Відлупина, як правило, спричинюється морозом і найчастіше зустрічається в дубаг осики, ялиці, ялини та тополі.
Морозні тріщини (морозобоїни) — це зовнішні поздовжні тріщини, ширші на периферії стовбура і поступово звужуються до центра. На поверхні стовбура морозобоїна має вигляд відкритої тріщини значної довжини із набряками по краях. Виникають такі тріщини взимку при різкому зниженні температури. Найчастіше вражають товсті стов­бури листяних порід: дуба, бука, ясеня, горіха.
Тріщини всихання утворюються при висиханні деревини й поши­рюються від поверхні колоди всередину. Зустрічаються в деревині» практично всіх порід. Тріщини всихання порушують цілісність дере­вини, знижують її сорт, часто роблячи деревину непридатною для будівельних потреб.
Сучки — це частини гілок, що містяться в деревині живих чи відмерлих за життя дерев. Сучки — найпоширеніша й неминуча вада деревини. Вони порушують її однорідність, утруднюють обробку пи­ломатеріалів, знижують міцність. Для виготовлення несучих дерев'яних конструкцій придатна де­ревина, яка має лише здорові зрощені сучки, число та розміри якиж обмежені для кожного матеріалу.
Якість деревини залежить також від вад будови деревини (рис. 1).
Нахил волокон — це відхилення напряму волокон від поздовжньої осі колоди чи пиломатеріалів. Ця вада знижує міцність пиломатеріалів, збільшує усихання вздовж волокон і призводить до криластості при сушінні. Якість механічної обробки заготовок із деревини з нахилом волокон погіршується.
Завилькуватість — це звивисте чи безладне розміщення волокон. Завилькуватість знижує міцність при розтягу, .стиску та вигині й підвищує міцність "При сколюванні та ударному вигині. Вона створює гарну текстуру й високо ціниться при декоративній обробці. Тому завилькуватість вважають умовною вадою.
Завиток — це місцеве викривлення волокон (найчастіше нав­коло сучків). Зниження міцності деревини залежить від розмірів та форми завитка.
Крен — це" ненормальний підсилений розвиток пізньої зони деревини; притаманний похилим та викривленим деревам.
Засмолок — ділянка деревини, густо просочена смолою. Зви­чайно засмолок утворюється внаслідок поранення стовбура хвойних порід деревини. Засмолена деревина стійкіша до загнивання, але гірше обробляється й склеюється.
Сухобокість — це зовнішнє однобічне омертвіння стовбура, яке утворюється внаслідок обдирання,, удару чи пошкодження кори вогнем.
До групи вад форми стовбура належать збіжистість, закомелис-тість, овальність, нарости та кривизна.
Збіжистість — це вада, при якій діаметр стовбура зменшу­ється більш як на 1 см кожний метр висоти стовбура. 
Закомелистість — це різке збільшення діаметра нижньої частини стовбура. Вона утруднює використання матеріалу, збільшує кількість відходів, спричинює появу нахилу волокон у пиломатері-' алах.
Овальність — це форма поперечного перерізу торця круг­лого лісоматеріалу, в якого більший діаметр не менш як у 1,5 раза перевищує менший. Овальність збільшує кількість відходів при пи­лянні.
Кривизна — це викривлення стовбура дерева по довжині. Вона зменшує корисний вихід пиломатеріалів та шпону.

Комментариев нет:

Отправить комментарий